PREDANI KVALITETI I SIGURNOSTI PROIZVODA

Robna marka Delamaris sinonim je tradicije ribljih jela od 1879. godine.
Jamstvo je kvalitete, sigurnosti i izvrsnog okusa. Pogled usmjeruje na održivi razvoj koji je temelj za osiguranje kvalitetnog života i blagostanja sadašnje i budućih generacija. Delamaris bira najkvalitetnije sirovine i preferira održivi ribolov.


Delamaris je jedini slovenski ponuđač već pripremljenih visokokvalitetnih ribljih proizvoda od potpuno prirodnih sirovina. Proizvedeni su isključivo od ribe, povrća i odabranih ulja. Riba s povrćem i u ulju te paštete bez aditiva su i bez glutena, čime se razlikujemo od drugih proizvođača. Proizvodi su bez aditiva – bez konzervansa, pojačivača okusa i bojila

POZIVAMO VAS NA RAZGLEDANJE NAŠE PROIZVODNJE

SIROVINE

Najkvalitetnije

STANDARDI

Visoki standardi kvalitete

SIGURNOST

Visoki sigurnosni standardi

NADZOR

Izvanstandardni nadzor

SlJedivost

U cijelom proizvodnom lancu

PREDANOST

Odgovornost prema korisniku

DELAMARIS PROIZVODI SU

BEZ KONZERVANSA

BEZ GMO

BEZ POJAČIVAČA OKUSA

BEZ ALERGENA

BEZ BOJILA

BEZ GLUTENA

Politika sustava upravljanja

U našoj grupi dugoročno smo predani kvaliteti i sigurnosti proizvoda i procesa, sigurnosti zdravlju na radu te zaštiti okoliša. To je osnovna odgovornost i obveza naših zaposlenika.

U tu svrhu imamo uspostavljen sustav upravljanja izgrađen iz sustava upravljanja kvalitetom, sustava sigurnosti i sustava upravljanja okolišem. Vlastitim razvojem i radom stvaramo sigurne, prirodne, inovativne visokokvalitetne proizvode, kvalitetne usluge i sigurno radno okruženje. Time zadovoljavamo potrebe svih naših dionika. Trudimo se da zaposlenicima nudimo kreativno i sigurno radno okruženje. Jačamo svijest o ulozi svakog zaposlenika, važnosti timskog rada, odgovornosti, ekonomičnosti, dobroj osposobljenosti i motiviranosti zaposlenika.

Sigurnost proizvoda, nadzor i standardi

Osiguravamo najviše standarde sigurnosti hrane. Sigurnost hrane osiguravamo sustavom HACCP i međunarodnim certifikatom IFS (International Food Standard) koji je osmišljen kao jedinstven alat za osiguravanje sigurnosti hrane i ocjenjivanje razine kvalitete proizvođača hrane sa zaštitnim znakom trgovca na malo.

Sustav HACCP

Analizu rizika i kritičnih kontrolnih točaka provodimo putem sustava HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point) koji je dio našega šireg sustava upravljanja kvalitetom.

IFS Standard

Proizvodnja teče u skladu s međunarodno priznatim standardom IFS, što dokazuje da su sigurnost i kvaliteta u skladu s najzahtjevnijim svjetskim kriterijima. IFS Food namijenjen je tvrtkama koje proizvode ili pakiraju hranu.

Održivi ribolov

U Delamarisu stavljamo naglasak na kvalitetu dobivenih resursa. Naši proizvodi ne sadržavaju umjetno uzgojenu ribu, istodobno ne iskorištavamo more jer težimo održivom ribolovu.

Često postavljena pitanja i odgovori

Zašto konzerva ima tako dugu trajnost?

Konzerve su nepropusne za vodu i plinove te mikroorganizme. Hermetički zatvorene riblje  konzerve steriliziramo u autoklavima. Na taj način štitimo hranu od kasnijeg kvarenja u konzervi jer je sadržaj praktički sterilan. Zato u konzerve nije potrebno dodavati konzervanse. U postupku sterilizacije konzervu zagrijavamo iznad 100 °C. Hranjiva vrijednost hrane gotovo se ne razlikuje od hranjive vrijednosti svježe hrane.

Koje se vrste ribe mogu naći u proizvodima Delamaris?

glavnom upotrebljavamo četiri vrste ribe: sardinu, skušu, tunu i sardon (inćun). Svaku od njih ukratko predstavljamo u nastavku.

Skušu (lat. Scomber spp.) upotrebljavamo u ribljim proizvodima s povrćem, filetima skuše i turističkoj pašteti. To je plava riba koja se lovi svugdje u svijetu. Ima vitko vretenasto tijelo i izrazito razdvojen rep. Trbuh je srebrne boje, a tijelo je prekriveno malim ljuskama. Njezina glavna hrana su srdele, zato jata skuša obično prate velika jata srdela i ostale sitne ribe, a ribari ih obično love zajedno s njima. Pojavljuje se u velikim jatima blizu površine. Zbog lova u velikim jatima i brzog propadanja često se konzerviraju. Skuša naraste do 45 cm i može narasti i do 1 kg težine, no prosječna je veličina te ribe oko 30 cm, težina od 250 do 500 g, a upravo takve nalaze se i u proizvodima Delamaris. Spolno sazrijeva u trećoj godini života i može živjeti i do 20 godina. Meso te ribe ukusno je, tamnije boje i može sadržavati puno masti. Prodaje se kao svježa, smrznuta, dimljena ili konzervirana.

U sardinama je upotrijebljena plava riba srdela latinskog naziva Sardina pilchardus. Ime je dobila po talijanskom otoku Sardiniji gdje ih je nekad bilo u izobilju. Danas obitava u jatima u Jadranskom i Sredozemnom moru te u Atlantiku. U Delamarisovim proizvodima upotrebljava se jadranska srdela koja ima poseban okus. Zimi, kada se mrijesti, povlači se u duboke vode, a ljeti se približava obali. Ima vitko, izduženo tijelo u obliku vretena s prilično velikim ljuskama i prema gore izbočenim čeljustima. Leđa su plavo-srebrne boje, a bokovi i trbuh bijelo-srebrni. Naraste od 20 do 25 cm. Pripada među masne ribe (jesenske srdele masnije su i imaju bolji okus), ali zbog ukusnog mesa jedna je od najtraženijih vrsta među plavom ribom. Najčešće se lovi noću jer se približava površini zbog hranjenja planktonskim i većim organizmima.

Tuna (lat. Thunnus spp.) je velika plava riba koja živi u tropskim i suptropskim morima širom svijeta. Ima snažno i zaobljeno tijelo koje joj pomaže u brzom plivanju. Glava tune velika je i šiljasta, tijelo je s gornje strane tamnoplavo, a na donjoj polovini i prema glavi sivkasto ili srebrno. Hrani se drugim ribama, rakovima i lignjama. Osjetljiva je na preniske koncentracije kisika, zato se obično nalazi do 250 m ispod površine. Još je jedna karakteristika tune da preživljava u prilično hladnom moru unatoč višoj tjelesnoj temperaturi. Razmnožava se ljeti. Tuna naraste do najviše četiri metra duljine, a može težiti i do šest stotina kilograma. Prosječna je težina oko dvanaest kilograma. Tuna je vrlo cijenjena riba, a trgovanje njome velik je posao (oko 4 milijuna tona godišnjeg ulova), zato je postala i jedan od najugroženijih stanovnika mora. Postoji nekoliko načina lova na tune koji su se razvijali tijekom godina i s njezinom sve većom popularnošću. Prije tri godine Međunarodna organizacija za zaštitu tune (ICCAT) donijela je uredbu kojom se dopušta lov samo u prvoj polovini godine.

Sardon ili inćun (lat. Engraulis spp., ang. Anchovy) je manja riba koja naraste od 15 do 20 cm dužine. Ima vitko, izduženo tijelo vretenasta oblika s izbočenim čeljustima. Leđa su mu zeleno-plave boje, a bokovi i trbuh su srebrni. Sa bočnih strana ima tamniju uzdužnu crtu. Postoji mnogo vrsta inćuna kojih u Sredozemlju ima u izobilju, a ima ih i u Atlantskom, Indijskom i Tihom oceanu, ali ne u pretoplim ili prehladnim vodama.

 

Biram samo održive materijale. Od kojeg je materijala izrađena konzerva Delamarisa?

Za izradu metalne ambalaže upotrebljavamo aluminij. Godine 2016. Delamaris je investirao je u novu tehnologiju pakiranja, u modernu aluminijsku ambalažu koja se lakše otvara i lakša je u usporedbi s limom te se 100 % reciklira.

Svaka tona recikliranog aluminija smanjuje opterećenje okoliša za 9,5 tona CO2 zbog smanjene potrošnje energije u proizvodnom procesu. Proizvodnja aluminija izrađenog od 100 % recikliranog materijala troši 95 % manje energije od proizvodnje aluminija izrađenog od novih sirovina. U proizvodnji čelika taj je postotak samo 75 %. Hermetički zatvorene riblje konzerve steriliziramo, čime štitimo hranu i osiguravamo da se očuva svježom i da sadržaj bude sterilan. Metalna ambalaža čuva i štiti hranu već više od 200 godina. Konzerve su prevučene tankim slojem premaza koji sprečava prelazak tvari iz pakiranja na sadržaj, odnosno štiti konzervu od vanjskih utjecaja. Premaz konzervi Delamaris je bez BPA (bez bisfenola A) i održava kvalitetu hrane nepromijenjenom. Konzerva čuva vitamine, hranjive tvari i okuse, zato u proizvode Delamaris ne dodajemo konzervanse.

Prilikom promjene pakiranja iz lima u aluminij Delamaris je obnovio i dizajn te je istodobno na većini svojih proizvoda izbjegao sekundarnu ambalažu, što donosi dodatnu uštedu.

Uzgaja li se riba ili lovi? Koje je njihovo podrijetlo?

U proizvodima Delamaris upotrebljavamo najkvalitetniju divlju ribu iz odabranih ribolovnih područja. Glavni sastojak proizvoda Delamaris je atlantska skuša koja dolazi iz dubina hladnog mora sjevernog Atlantika – ribolovnog područja FAO 27. Naziva „Scomber scombrus“ zbog iznimno hladnog mora iznimno je bogata omega-3 masnim kiselinama. Od njezine srodnice lokarde „Scomber japonicus“, odnosno plavice koju pojedina društva upotrebljavaju kao zamjenu za skušu, izdvaja se po obliku i okusu. Srdela je jedna od najtraženijih plavih riba. Po okusu se visoko ističe i jadranska srdela koja je postala zaštitni znak Delamarisa. Najbolja tuna dolazi iz Španjolske.

Koja je uloga ribe u zdravoj prehrani?

Riblji proizvodi važan su izvor bjelančevina i omega-3 masnih kiselina te drugih važnih vitamina i minerala. Bogat su izvor vitamina D koji ima važnu ulogu u očuvanju imunosnog sustava te omega-6 i omega-3 masnih kiselina koje su za čovjeka od životnog značenja, a tijelo ih nažalost nije sposobno samo proizvesti. Dobivamo ih hranom. Najviše omega-3 masnih kiselina može se naći kod plave ribe kao što je srdela, skuša i tuna. Istraživanja su pokazala da ljudi koji konzumiraju mnogo ribe rjeđe obolijevaju od srčanih bolesti. Zato je riba često i sastojak najrazličitijih dijeta. Delamarisovi konzervirani riblji proizvodi ne sadržavaju aditive i gluten koji nekim ljudima uzrokuju različite zdravstvene tegobe. Tajna je tradicionalne ribe s povrćem Delamaris i povrće koje se priprema prema drevnom prirodnom postupku fermentacije.