Ponosni smo na bogatu povijest naše riblje konzerve

Delamaris u svom srcu nosi bogatstvo priča i okusa te znanje i tradiciju pripreme ribe i ribljih proizvoda koji su se njegovali na našem tlu svakim danom iznova od 1879. godine, a možda i prije. Zbog jedinstvenih okusa koji su se očuvali stoljeće i pol, Delamaris je već nacionalni specijalitet, a njegova kvaliteta poznata je diljem svijeta.

Tvornica ribljih konzervi s bogatom tradicijo

Već više od 140 godina marljive radne ruke pripremaju morske delicije koje daju energiju mnogim generacijama. Zahvalni smo na strpljenju, ustrajnosti i ljubavi s kojima su naši preci u svako doba pripremali najbolje delicije. I danas prehrambena industrija čuva radna mjesta, kvalitetu i tradicionalne recepte koje su nekada pripremali naši djedovi i bake u doba Austrougarske, nakon toga Italije, a danas Slovenije in Hrvatske.

Jedinstvene u svijetu

Tvrtka Delamaris, svojim poznavanjem bogate tradicije i moderne, ekološki prihvatljive tehnologije, omogućuje nam da na tanjuru možemo okusiti najbolje iz mora. Ta tradicionalna jela čine kulturu i identitet slovenskog naroda. Delamarisovi proizvodi cijenjeni su u više od 23 zemlje svijeta, a najjača su tržišta Slovenija, Austrija, Hrvatska i Bosna i Hercegovina, na otvorenju novog pogona istaknuo je predsjednik uprave poduzeća Pivka perutninarstvo Janez Rebec. „Jedini smo proizvođač koji se uglavnom fokusira na kombinaciju skuše i povrća. Kopiraju nas u bližem i daljnjem okruženju, ali još uvijek imamo puno prostora za rast u zemlji kao i na bližim i daljim tržištima“, dodao je.

U Delamarisu od 1879. godine znamo pripremiti zdravu i visokokvalitetnu riblju konzervu.  Budući da preferiramo zdrave i prirodne sastojke, u svoje proizvode ne dodajemo konzervanse. Proizvodi se konzerviraju postupkom sterilizacije koji uništava sve štetne mikroorganizme i produljuje trajnost i svježinu hrane.  „Riba je u našoj obitelji uvijek donosila ljeto, prestiž i praznik za stol“, s oduševljenjem nam pričaju i gurmani i strastveni ribari, ljubitelji morskog blaga. Miris svježe pečene ribe s mediteranskim začinima i maslinovim uljem dočarava ljetnu harmoniju koju osvježuje kriška limuna. Riba Delamaris izvrsna je na kruhu, salatama, tjestenini i palenti. Pakirane su u praktična pakiranja pa nam ni brz tempo života ne može oduzeti priliku da biramo okrjepe koje daju snagu, a pune su okusa.

Jeste li znali kako je nastala prva konzerva?

Od davnina su ljudi nastojali produljiti trajnost hrane. Meso i ribu sušili su, dimili, konzervirali i solili. Na taj se način hrana mogla skladištiti i transportirati. Godine 1809. francuska vlada objavila je nagradu za one koji nađu rješenje za prijevoz velikih zaliha hrane vojnicima na udaljenim frontama i opskrbu mornara na brodovima. Javio se Nicolas Appert Francois, kuhar i slastičar. Dokazao je da se hrani može produljiti trajnost ako se određeno vrijeme drži u vrućoj vodi u hermetički zatvorenoj posudi. Tek je 50 godina kasnije Luis Pasteur i znanstveno dokazao da je takav postupak uspješan jer uništava štetne mikroorganizme. U početku je posuda bila od stakla. Odlučujući korak učinjen je 1810. godine, kada je Englez Peter Durand patentirao pocinčanu limenu kutijicu koja je zamijenila staklo.

Prva tvornica za konzerviranje srdela u ulju osnovana je 1822. godine u Nantesu u Francuskoj. Poznato je da je riblja industrija započela u Izoli 1879. godine, što se smatra začetkom naše povijesti. Neki manje poznati izvori navode da je riblja industrija započela u Izoli znatno prije, 1855. godine, a zatim se iz Izole proširila u Italiju.

Danas je konzervirana riba gurmansko jelo koje čuva tračak nostalgije. Više o povijesti ribolova i pričama o bogatoj tradiciji ribolova u našoj zemlji i u članku „Kada riblja konzerva postane junakinja knjige“

 

Izvor: Bruno Volpi Lisjak, Delamaris 1879–1999, 120 godina iz mora u konzervu, 1999.

Mi smo jedini proizvođač koji se uglavnom fokusira na kombinaciju skuše i povrća. Kopiraju nas u bližem i daljnjem okruženju, ali još uvijek imamo puno prostora za rast u zemlji kao i na bližim i daljim tržištima.

Je li vam se svidio članak? Podijelite s prijateljima!